gensyn
Rektor
Mads Brinkmann Pedersen
97 85 43 00
24 27 69 20
Rektor
Undervisere
Allan Degn Knudsen
Samfundsfag, Historie
Anna Christine Roy
Biologi/Biology-Filosofi-TOK
Anna Marie Steen Rasmussen
Matematik (10. kl.)
Anne Steen Wasmann
ASW
Engelsk
Anne-Kirstine Johansen
97 85 43 00
29 38 45 82
Læsevejleder-Studievejleder-Dansk-Tysk
Bent Kramer
Matematik/Mathematic-Skemalægger
Bettina Klara Uhrbrand
Afsætning-Erhvervsøkonomi-International økonomi-Salg & Service -Virksomhedsøkonomi
Birgit Mølgaard Jeppesen
Matematik-Fysik
Birgitte Tambour
Latin
Birthe Gransgaard Leth
BGL
97 85 43 00
23 84 82 99
Studievejleder-International økonomi-Afsætning
Bodil Langbo Mikkelsen
97 85 43 00
24 87 61 94
Elevcoach
Brigitte von der Ohe
Bioteknologi-Kemi/Chemistry-TOK-Tysk
Charlotte Hoffmann Pedersen
Idræt-Dansk
Christelle Vinther Nikolajsen
Engelsk/English-Dansk-Fransk- Erasmus+ koordinator
Christian Donslund
97 85 43 00
24 83 70 65
Vicerektor-Administationschef-Uddannelseschef (HHX, EUD/EUX, 10. klasse)
Christina Wisbech Liebum
Engelsk-Dansk
Christoffer Gro Hansen
Historie og Idræt
Conrad Grant Jensen
Fysik/Physics-Kemi-Matematik
Dina Tornøe Tougård Skøtt
Engelsk-Religion
Dorte Marie Rask
Historie, Samfundsfag
Elizabeth Pia Holm
Dansk-Engelsk
Elzena Theresa Kristensen
Biology HL/SL-Chemistry-CAS coordinator
Erling Høiberg
Bibliotekar
Flemming Johannsen
Geografi- Matematik- Samfundsfag
Flemming Kjærrumgaard Madsen
FMA
20959586
Dansk-Psykologi-Mediefag
Flemming Nielsen
Geografi-Idræt-Kostinspektor
Flemming Skovgaard Due
Fysik-Matematik
Hanne Hjort Larsen
Engelsk-Spansk
Hanne Rohde
Dansk-Historie
Hanne Søllingvraa Fjord
Engelsk-Fransk
Helle Hårhøj Jespersen
97 85 43 00
Elevcoach
Jakob Hanghøj
Historie-Samfundsfag-Samtidshistorie
Jakob Thorgaard
Idræt-Samfundsfag
Jeanette Garde Nielsen
Tysk-Dansk
Jens Kofoed-Nielsen
Billedkunst-Musik
Jens Lind Christiansen
Engelsk-Idræt (10.kl.)
Jesper Nørgaard Andersen
fysik-matematik
Jesper Sigh
97 85 43 00
29 26 69 55
Studievejleder-Business and Management-Erhvervsøkonomi-Historie
Johan Tinus Hauge Engrob
Engelsk-Historie
Johnny Evan Østergaard Nielsen
Historie-Religion
Joseph Stanly DeVoir
History HL/SL-Social studies-TOK-CAS coordinator
Jørn Bay Nielsen
Biologi/Biology-Bioteknologi-Psykologi/Phychology
Karina Hyldal Nissen
Afsætning-Virksomhedsøkonomi-Young Enterprise-Iværksætteri
Lars Juul Mikkelsen
20332523
Uddannelsesleder HTX
Lasse Blichfeldt Hansen
Samfundsfag- Historie
Lasse Vestergaard
International økonomi-Virksomhedsøkonomi- Afsætning- Innovation-Finansiering-Erhvervsøkonomi
Lea Bjerg Kallesøe
97 85 43 00
21 59 42 82
Elevcoach
Lilli M. Lauritzen Adsersen
Erhvervsret- Erhvervsøkonomi - IT -Salg & Service
Lone Egeberg Stilling
LES
Frisørfaglærer - Praktikpladskonsulent
Maj Sorin Kristensen
Majken Miller
97 85 43 00
51 71 56 31
Uddannelseschef (HF), Uddannelsesleder (STX)
Margit Donslund
Butiksdrift -Dansk-Idræt-Salg & Service
Mathias Brenner
Idræt - Tysk - Erhvervsøkonomi
Matthew William Pilley
psykologi-matematik
Michael Kristensen
97 85 43 00
Studievejleder-Biologi-Bioteknologi-Kemi
Michael Skjoldborg
Webmaster-Multimedier-Psykologi-Samfundsfag-Tysk
Mogens Teit Matthiessen
Fysik-Matematik
Morten Rødgaard Jensen
97 85 43 00
30 35 25 93
IB Coordinator
Niels Haahr
Bioteknologi-Biologi-Kemi
Oana Rose-Maria Cutoi-Toft
Engelsk
Randi Truelsen
Rikke Merrild Stenskjær
Dansk (10. kl.)--Mad/Kreativ (10. kl.)-Engelsk
Rikke Verner Todbjerg Larsen
97 85 43 00
Læsevejleder- Latin-Oldtidskundskab-Tysk
Rune Jersin Vingborg
Samfundsfag-idræt
Steen Hatting
Fysik-Idræt-Matematik (10. kl.)
Steen Thostrup Jacobsen Høgh
Dansk-Idræt
Stine Fabian Lund
Dansk-Samfundsfag-Bestyrelsesmedlem, udpeget af medarbejderne
Stine Jensen
Idræt-Biologi
Søren Dybdal Andersen
Musik-Spansk
Søren Smith
97 85 43 00
51 71 56 33
Uddannelseschef (STX)
Tina Just Madsen
Spansk
Tina Semrau
97 85 43 00
Studievejleder-Dansk-Psykologi-Tysk
Torben V. Nielsen
Dansk- Høkermatematik -Peach pit -Samfundsfag
19
januar
foto
Åbent hus på SSG - kom og hør om vores uddannelser indtil kl. 12:30.
19
januar
foto
Ready when you are! Kom til åbent hus i dag og hør om vores uddannelser!
18
januar
foto
Dagens glade EUD-dimittender
18
januar
foto
Med Lions YCE-program til et 3 ugers camp i Portugal eller Frankrig i din næste sommerie!

Alle udgifter (minus lommepenge) dækkes af Lions Club.
Deadline for en skriftlig ansøgning er torsdag den 24. januar. Ansøgningen skal være motiveret og skal indeholde overvejelser om, hvad dansk kultur er og betydningen for at sætte sig ind i kulturelle forskelle i Europa/internationalt. Flere informationer om turen samt ansøgningsformularer fås hos IB-koordinator Morten Rødgaard Jensen. Ansøgningen skal sendes til mrj@stym.dk, og så udvælges to elever.

Alle Lions klubber deltager aktivt i YCE arbejdet for, at skabe og oprette en gensidig forståelse mellem verdens folk og dermed bringer unge i en meningsfuld og alsidig kontakt med andre unge af andre nationaliteter og kulturelle baggrunde.
- At udveksle unge mellem Danmark og andre lande, hvor Lions er repræsenteret
- At unge oplevelser en anden kultur, som gæst hos en værtsfamilie
- At unge deltager og oplever international forståelse på en ungdomslejr
16
januar
foto
Innovation på HTX
16
januar
foto
Vores 2016-årgang fra ATU, Akademiet for Talentfulde Unge - Ingeborg Kirstine Juul Fredslund-Madsen, Jonatan Rønsholdt, Louise Buksti-Ladefoged, Martine Daucke von Barner:
15
januar
foto
The Galla Dance practice has begun.
15
januar
foto
Valgfagskaravanen på besøg:
Kontakt

Struer Statsgymnasium
Jyllandsgade 2, DK-7600 Struer
Tlf. 97 854300
struer-statsgym@stgym.dk

Kontorets åbningstider:
Mandag - onsdag 07:30 - 16:00
Torsdag 07:30 - 15:00
Fredag 07:30 - 14:00
ean-nr.: 5798000558236
CVR.nr. 29548358